معماری و سنگ

از زمانی که بشر شروع به ساخت و ساز کرد، سنگ نظرش را جلب کرد. هدیۀ سخت و محکم طبیعت که میتوانست از آن برای ساختن سر پناه استفاده کند. با گذر زمان سنگ همیشه یکی از مصالح اصلی ما برای ساخت و ساز بوده. امروزه با گذشت صدها سال و پیشرفت همه جانبۀ تکنولوژی، ما انسان ها هنوز هم علاقه مان را به این هدیۀ طبیعت از دست نداده ایم و معماری مدرن هم همانقدر به سنگ علاقمند است که معماری کهن یونان باستان بود.

تفاوت استفادۀ معماری مدرن از سنگ، کاربری آن است. امروزه استفادۀ اصلی سنگ برای موارد تزئینی و زیبایی است. .سنگ هایی که برای ساختمان سازی به کار میروند، گونه های بسیار متراکم و سنگین هستند

سنگ های رایجی که در ساختمان سازی کاربرد دارند شامل سنگهای رسوبی، دگرگونی و آذرین میشوند. این سنگ های بخصوص به خاطر ماندگاری بالا، مقاومت خوب و استحکام در عین زیبایی انتخاب های مناسب معماران هستند. در این بین سنگ مرمریت یکی از انواع سنگ های رسوبی ساختمانی است که در کشور ما محبوبیت بالایی دارد.

رده بندی بین المللی سنگ مرمریت ایرانی

همانطور که از نام سنگ مرمریت میتوان حدس زد، این سنگ هم خانوادۀ نزدیک سنگ معروف مرمر است که در انگلیسی با نام ماربل شناخته میشود. با این حال، اینطور که به نظر میرسد دسته بندی سنگ با نام مرمریت کاربرد جهانی ندارد.

در واقع مرمریت نامی است که تنها در بازار سنگ داخلی ایران به نوعی از سنگها اطالق شده که در عرصۀ بینالمللی همان زیر شاخۀ ماربل شناخته میشوند.

ماربل بین المللی به نوعی از سنگ گفته میشود که ترکیبی از سنگ های دگرگونی و آهکی باشد. وزن این نوع سنگ سنگینتر از سنگ آهک معمولی است و از بلورهای کلسیت متشکل شده. انواع مختلف ماربل مثل ماربل دولومیت دارای بافت یکپارچۀ پیوندی یا موزاییکی هستند.

سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت یکی از انواع سنگ های رسوبی به حساب می آید. این سنگ بر اثر رسوب سنگهای آهکی به خاطر حرارت زیاد و فشار سهمگین در دراز مدت به وجود می آید. حرارت و فشار باعث دگرگون شدن بافت و ساختار سنگ های آهکی شده و این سنگ ها به سنگ مرمریت تبدیل میشوند.

وزن سنگ های آهکی دگرگونی مثل مرمریت از سنگ های آهکی بیشتر است. با اینحال مرمریت جزو سنگهای فوق سخت به حساب نمی آید و برعکس در ردۀ سنگهای نرم بر دسته بندی می شود.

سنگهای دگرگونی و غیر دگرگونی که قابلیت صیقل خوردن خوبی دارند و جال پذیر هستند را سنگهای نرم بر میگویند. معمولا ظاهر سنگ مرمریت روشن است و دارای رنگ های سفید و شیری هستند و عموما رگه دارند.

همانطور که گفته شد این سنگ ها حاصل فشرده شدن سنگ های آهکی تحت فشار و حرارت بالاست و به همین خاطر پیش می آید که دارای فسیل های جذابی هم باشند. چیزی که در سنگ های مصنوعی مرمریت هیچوقت نخواهید یافت

تفاوت سنگ مرمریت طبیعی و مصنوعی

سنگ مرمریت را می توان به صورت مصنوعی هم تولید کرد. تفاوت این سنگ مصنوعی در میزان استحکام و وزن آن است. از نظر وزنی سنگ مصنوعی مرمریت تقریبا نصف سنگ طبیعی است و امکان جا به جایی و نصب آسان تری دارد.

استحکام سنگ مصنوعی با روش های آزمایشگاهی و از طریق فرموالسیون مخصوص بهبود داده شده است. میزان جذب آب سنگ مصنوعی هم بسیار کمتر از سنگ طبیعی است. در سنگ مصنوعی امکان تولید طرح ها و رنگ های سفارشی سازی شده ای وجود دارد که سنگ های طبیعی آنها را ندارند اما از لحاظ کاربرد بسیار محدود هستند.

تفاوت و شباهت سنگ مرمریت با مرمر

سنگ مرمریت حاصل تغییرات سنگ های آهکی است. میزان این دگرگونی و رشد کریستال ها باعث ایجاد سنگ های تزئینی مختلف می شود که اسامی متنوعی دارند و از نظر بافت با هم فرق می کنند. سنگ مرمریت با بلور درشت و در رنگ های سفید یا خاکستری را در اصطلاح کریستال میگویند و به مرمریت بلور سفید نام سنگ چینی داده اند

سنگ مرمر از نظر مراحل به وجود آمدن با مرمریت یکسان است با این تفاوت که زمان بیشتری درگیر دگرگونی بوده. بافت مرمر بافتی در هم قفل شده است. مرمر رنگ های متنوع تری دارد که از آن میان می توان به سفید، خاکستری، سیاه، .سبز، زرد، ارغوانی و قرمز اشاره کرد. خالص ترین نوع مرمر، مثل مرمریت سفید رنگ است.