تاریخچه صنعت سنگ در ایران بسیار درخشان است ، هم چنین استخراج سنگ ساختمانی نیز در ایران تاریخچه غنی ای دارد. در مراحل اولیه شکل گیری تمدن ایران استفاده از سنگ های ساختمانی و سنگ ها در ابعاد مختلف امری عادی بود. بقایای این امر در تخت جمشید و پاسارگاد و دیگر بناهای تاریخی ایران مشاهده میشود.

در دورانی که بشر هنوز آهن را کشف نکرده بود از سنگ ها برای ساختن بناهای خود استفاده می کرد . امروزه استفاده از سنگ ها شکل تازه ای به خود گرفته است و از سنگ ها در ابعاد مختلف با توجه به کاربرد و ویژگی مخصوص هر سنگ استفاده می شود. با توجه به تمدن ایران و سابقه آن در سازه های سنگی ، صنعت سنگ ایران دارای قدمت زیادی نیست. اولین کارخانه سنگبری ایران توسط آستان قدس رضوی در سال 1338 در مشهد تاسیس شد.

اولین کارخانه سنگبری ایران

این کارخانه توسط متخصصان آلمانی ساخته و در سال 1338 راه اندازی و برای تامین سنگ های مورد نیاز حرم امام رضا ساخته شد .اما پس از آن برای سنگ های تولیدی در بانک مرکزی ایران در تهران، شعبه مرکزی بانک سپه در تهران، ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت، کاخ مرمر و… هم مورد استفاده قرار گرفت.

این کارخانه دارای دو دستگاه اره یک کاتر و یک اره بریج و دو دستگاه پولیش ساخت آلمان بود. در سال 1949 یک اره پل ایرانی و در سال 1953 یک دستگاه پولیش ایرانی به کارخانه اضافه شد. در دهه اخیر ایرانیان روش های نوین در استفاده و استخراج این منابع به کار می برند و از روش های نوین مانند استخراج غیر انفجاری و ماشین های برس سخت استفاده میکنند که مهم ترین تغییر در صنعت سنگ ایران به شمار می رود. این امر همچنین باعث گسترش پیدا کردن مصرف سنگ های ابعادی نیز می شود.

در بین کشور های فعال در صنعت سنگ ، ایران ۷.۴ میلیون تن منابع سنگ را شامل می شود. همچنین ایران در رتبه چهارم تامین کنندگان سنگ طبیعی جهان نیز قرار می گیرد. هم چنین کشور ایران داری رتبه اول جهان از نظر تنوع رنگ و کیفیت سنگ می باشد.

پدر سنگ ایران

قنبر رحیمی، معروف به ارباب قنبر و کشف معادن ، به دلیل خدماتی که در خصوص استخراج سنگ های معدنی و نما داشته اند پدر صنعت سنگ ایران به شمار می رود.

وی متولد روستای سوه در استان اصفهان است. او معادن بزرگی از جمله عباس آباد، آتشکوه نیم ور و مرمریت جوشقان را کشف کرد.

ارباب قنبر قطعاتی از سنگهای تراورتن و جوشقان را برای برج آزادی، ستون های سنگی گران قیمتی برای ایوان قبله (مسجدی در خراسان جنوبی) اهدا و سنگهای مرمر روشن برای حرم های امام حسین و حضرت عباس را اهدا کرده است.

هم اکنون مجسمه ارباب قنبر در یکی از میادین شهری ایتالیا واقع است. وی با داشتن ۶۸ معدن سنگ تزئینی و نما از صادرکنندگان برتر این بخش محسوب میشود.